PANDEA BEAUTY - ТОПЛАТА КРАСОТА НА ПРИРОДАТА
Назад до Водолечение

Водолечение

  1. Водолечение
  2. Поливане
  3. Вани
  4. Компреси
  5. Обвиване
  6. Пийте много вода

Компреси

Нужно е голямо парче ленен плат, прегънато така, че да покрие гърлото, гърдите и корема. Платът се топи в студена (зиме в топла, но не гореща) вода, добре се изстисква и се налага. Върху него се слага суха вълнена завивка, наглася се плътно, за да не прониква външен въздух. Най-добре е ако гърлото се обвие отделно с вълнен шал. Компресът се държи от 45 минути до 1 час. Ако се слага за разхлаждане, той се намокря втори път във вода. След сваляне на компреса болният се облича и остава в леглото добре завит 30 до 40 минути.

Компрес на гърба

Приготвя се по същия начин и е със същото времетраене. Има много силно въздействие при болки в кръста, заболявания на гръбначния стълб, затруднено кръвообращение, висока температура.

ВНИМАНИЕ! БОЛНИЯТ ЛЯГА ВЪРХУ КОМПРЕСА!

Компреси на тялото и кръста

Приготвят се по същия начин. Могат да се правят едновременно или един след друг. Много добър лечебен ефект дават при хипертония, ипохондрия, висока температура, помагат за отделянето на газове.

Компрес на корема

Сгънатият на четири плат се потапя във вода, изстисква се и се слага на долната част на корема на легналия по гръб болен, след което той се завива с вълнена завивка. Лежи така от 45 минути до 2 часа, като след 1 час платът се наквасва отново. Вместо чиста вода, тук тя може да бъде заместена от вода, смесена със същото количество оцет, отвара от сенни отпадъци или от овесена слама.

Коремният компрес усилва кръвообращението, помага срещу затруднено храносмилане и стомашни колики.

Кнайп казва: „Винаги съм бил противник на ледените компреси. Представете си само този страшен контраст - отвътре силна горещина, отгоре лед, а между тях болният от нежна плът и кръв. Това средство не помага на природата да поднови нормалната си работа. Твърдя, че най-силната температура би могла да се потуши с обикновена вода, ако я използваме правилно".

След прилагане на компреси, независимо какви са те, болният трябва да бъде много внимателен, защото лесно би могъл да се простуди.

Компрес на шията

Ленена кърпа се потапя във вода с температура около 15°С, изстисква се и се увива около шията. Върху нея се увиват суха ленена или памучна кърпа и вълнен шал. Държи се около 20 минути.

Компрес на поясната област

Ленена кърпа се потапя в гореща вода (45°С), изстисква се добре и се завива от долната дъга на ребрата до средата на бедрата. Над нея - суха ленена или памучна кърпа и най-отгоре вълнен шал. Компресът се държи 45 минути.

Компрес на прасците

Ленена кърпа се наквасва в студена вода 15-20°с), изстисква се и се увива около единия или двата прасеца (от кокълчетата на ходилото до началото на коляното). Над нея -суха ленена или памучна кърпа и най-отгоре - голяма хавлиена. Ходилата трябва да са топли (чорапи, бутилка с топла вода). Компресът се държи 10-15 минути.

Компрес на гърдите

Помага при бронхиални заболявания. Ленена кърпа се потапя във вода (според издръжливостта на болния от хладка до топла), изстисква се, увива се около гърдите и гърба, върху нея - по-голяма хавлиена кърпа и вълнено одеяло. Болният се завива добре и лежи така около 1 час.

Още нещо за компресите

Нашите баби са прилагали това лечение, а днес то преживява тържественото си завръщане. При трески, възпалителни процеси, конвулсии, компресите вършат чудеса. Но трябва да се запомни: мокрите компреси биват топли и студени. Според продължителността на приложението те могат да отнемат топлина, да затоплят или да предизвикат изпотяване. Затова преди да започнете лечение с компреси, консултирайте се с лекуващия лекар.

Рейтинг:

Отзиви

Коментирай
loading...